Trik, jak si bez námahy zapamatovat až 20 věcí najednou

Stává se vám, že jdete do obchodu jen pro pár věcí, nenapíšete si seznam a pár jich zapomenete? Nebo si chcete cestou metrem zapamatovat pár věcí, ale nemáte u sebe blok a tužku? Případně jedete autem a nemůžete za jízdy ťukat upomínky? Pak právě pro vás je tu šikovný trik, o kterém ve své knize s názvem Jak si zlepšit paměť píše německý autor Wolfgang Zielke.

Kniha jako taková je velmi dobrá, je však již stará (vyšla v roce 1982) a myslím, že půjde sehnat již jen v knihovnách. Navíc se mi nepodařilo zjistit, jestli vyšla i v češtině – já ji mám doma ve slovenštině pod názvem Ako si zlepšiť pamäť.

Ale bez ohledu na to, trik, o který se zde hodlám podělit, funguje a mně slouží k zapamatovávání věcí dodnes. Používám jej například často za jízdy autem, ale často i k bavení lidí – umožňuje totiž nejen zapamatovat si dvacet (i více) slov, ale budete je umět třeba i pozpátku. Vždy někoho vyzvu, aby mi nadiktoval dvacet slov. Na každé slovo potřebuju cca pět až sedm vteřin, pak řeknu „další“. Jakmile je hotovo, jsem nejen schopná bezchybně reprodukovat všech dvacet, ale můžete se mě třeba zeptat, které slovo zaznělo jako patnácté, a já budu umět odpovědět.

Takže, jak ten trik funguje?

Nejprve si potřebujete s jen minimálním úsilím zapamatovat dvacet tzv. pomocných slov. Je potřeba, aby se vám tato slova bezpečně spojovala s danou číslicí. Čím zřejmější bude provázanost daného slova s tím kterým číslem, tím snadněji se vám vryje do paměti.

Nyní si představte v duchu dané slovo a pevně si ho v mysli zafixujte s příslušným číslem. U některých se to nabízí samo – například pro někoho je jednička bič, dvojka labuť, trojka tříkolka a tak podobně. Je to na každém z vás. Jedinou podmínkou je, abyste si to slovo dokázali zcela jasně představit ve své mysli – a pojili si ho s tou číslicí.

Já jsem z velké míry použila seznam čísel, která nabízí autor knihy. Některá slova mi však nedávala smysl, a tak jsem je nahradila svými.

Zde je pomocný obrázek ze Zielkeho knihy (s mými vlastními upravujícími poznámkami):

memory-post-1Číslo jedna představuje maják, dvojka brýle (dvě skla), trojka trojnožka, čtyřka okno (čtyřhranné), pětka ruka (pět prstů) atd. Fungovalo to pro mě až po číslo jedenáct. Dvanáctka mi však smysl nedávala. V mém pojetí proto představuje dvanáctku Dvanáct měsíčků. Třináctku mi pak představuje černá kočka přes cestu a tak podobně.

I vy si můžete seznam slov upravit tak, aby vám co nejlépe vyhovoval.

Hotovo? Výborně.

A teď přichází slíbený trik.

Nyní vám nadiktuji například deset libovolných slov. Například: LEV – BOTA – MED – STRÝC – AUTO – ŽVÝKAČKA – ŠTĚSTÍ – KLUBKO – VANIČKA – ŽEHLIČKA.

Nejprve si tedy chcete zapamatovat slovo „LEV“. Pokud jste si stejně jako já spojili číslici „1“ se slovem maják, nyní si musíte ve fantazii co nejživěji představit, jak se lev plíží kolem majáku (viz obrázek).

memory-post-22. slovo je „BOTA“. Představte si, jak bota rozšlapává brýle (které jste si zapamatovali jako slovo pro číslici 2).
3. slovo je „MED“. Představte si, jak stojí sklenice medu na trojnožce (vaše slovo pro číslo 3), převrhla se a med vytéká ven a celou ji upatlá.

Čím je obrázek ve vaší mysli živější, tím lépe si to zapamatujete.
A takto můžete postupovat dále.

4 – STRÝC se dívá z OKNA (slovo pro číslo 4).
5 – RUKA (= slovo pro číslo 5) mává z AUTA.
6 – V obalu pro ŽVÝKAČKU si představte zabalenou KOSTKU (vaše slovo pro číslo šest).
7 – V kalendáři si v políčku NEDĚLE (vašeho slova pro číslo 7 jako sedmý den) představte výherní tiket sportky.
8 – Představte si, jak PAVOUK (vaše slovo pro číslo 8 jako osm nožiček) navíjí klubíčko pavučiny.
9 – MIMINKO (vaše slovo pro číslo 9, neboť ho žena nosí 9 měsíců) leží ve VANIČČCE.
10 – ŽEHLIČKA vám spadne na obě nohy (vaše slovo pro číslo 10 jako deset prstů).

Představili jste si ve fantazii pečlivě všechna slova ve spojení s těmi, které máte zapamatované jako šablony? Nyní si ověřte, že jste je schopni v pohodě vylovit z paměti, a to zepředu, zezadu i od prostředka.

Možná to bude chtít trochu tréninku, ale věřte mi, metoda je to spolehlivá.

A perlička na závěr: Když jsem se tuto metodu učila, přihodila se mi legrační věc. Poctivě jsem si vše představovala tak, jak je v knize popsáno. A do paměti se mi tak v čísle jedna nevryl pouze maják, ale – v rámci prvního cvičení – maják se lvem. Takže když si dnes chci zapamatovat například slovo MELOUN, v mysli si představím, jak lev u majáku žere meloun 🙂

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.