Marie Doležalová: Kafe a cigárko – recenze

Jak v době blogové vytvořit ze svého blogu fenomén, který se pro spoustu čtenářů stane čtvrteční drogou? Především nesmíte mít nic z toho v úmyslu. Musíte si jen tak mimochodem plnit sen o vlastním blogu, aniž byste si stavěli jakékoli vyšší cíle. Pak už zbývá splnit jen pár dalších předpokladů: důvěrně znát svět, o kterém píšete… A hlavně musíte umět shodit sama sebe a dělat to s takovým šarmem a grácií, že všechny vaše chyby a trapasy budou čtenáři milovat. To jsou slova uvedená na obálce knížky herečky a i blogerky Marie Doležalové s názvem Kafe a cigárko, nesoucí stejný název jako její blog a s podtitulem Historky z hereckého podsvětí.

Tak jako většina ostatních jsem znala Marii hlavně jako naivní, i když milou Sašu ze seriálu Comeback, který jsem jeden čas docela dost sledovala, než se moje televize rozhodla, že se na to taky může vykašlat a přestala fungovat. To mělo pozitivní vliv na moji četbu, což vedlo k mým častějším návštěvám knihkupectví (k nevelké radosti mojí peněženky), a to naopak vedlo k tomu, že se mi do rukou dostala tahle knížka a že o ní teď můžu napsat recenzi.

Saša – pardon, Marie (!) píše s lehkostí a přirozeným vtipem. Rozebírá všední i nevšední okamžiky z hereckého života. Zážitky ze zkoušek, pocity z premiéry, představuje herecký žargon, protiteroristické cvičení v divadle, ale třeba i jak zaujmout na konzervatoři. Dokáže na všem vyzdvihnout humornou stránku tak, že prostě chcete číst dál.

Z fejetonů se mimo jiné dozvíte, jak na před kamerou zahrát růžovou barvu (ano, čtete správně) nebo třeba topení (myšleno topné těleso, nikoli polykání andělíčků). Dozvíte se velké tajemství introvertů, kteří se rozhodli stát herci a vystupovat před velkým publikem. Zjistíte, jaký vliv má na člověka kostým, či jak to chodí v dámské šatně XXL (nemyšleno jako míra oblečení). A v neposlední řadě co se stane alternujícím herečkám, které si dovolí Marii zkřížit cestu ke slávě (případně kde vylovit jejich tělo).

Fejetony vycházejí i nadále každý čtvrtek na jejím blogu Kafe a cigárko, takže si troufám tvrdit, že se v dohledné době zrodí i pokračování. 🙂

2 Komentáře z Marie Doležalová: Kafe a cigárko – recenze

  1. Připojuji se k většině, kteří ji znali jako Sašu z Comebacku 🙂 Blog si vygooglím, zajímá mě, kde se loví těla 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.