Básně Tomáše Kafky aneb Pod svícnem bývá tma

Již dlouhou dobu jsem věděla, že jeden z mých kolegů, germanista Tomáš Kafka, píše básně. Říkala jsem si ale: Básně? Kdo by dnes četl básně? A nevěnovala jsem tomu pozornost. Mea culpa. Jak se nyní ukázalo, byla to velká chyba. Jsou totiž básně a básně – a ty od Tomáše Kafky za to vášně stojí.

Stalo se, že jsme byli oba pozvaní na stejné autorské čtení s tematickým zaměřením „literatura a diplomacie“. A tam jsem si poprvé jeho básně vyslechla. A odešla jsem jako veliký fanoušek.

Až  na výjimky nejsem čtenářem poezie. Básnické sbírky, které mě oslovily, dokážu vyjmenovat na prstech. Jsou to vlastně jen Ve stínu lípy a Písně otroka od Svatopluka Čecha a Confiteor od Josefa Svatopluka Machara.

Jestli mě ale něco opravdu oslovuje, pak je to humor – a to i ve verších. Tomáš Kafka na výše zmíněné literární besedě představoval svou nejnovější sbírku s názvem Padesát odstínů od rýmů Kafky. Název mi nejprve přišel tak trochu prvoplánový (vlastně, řekněme si to na rovinu, velmi prvoplánový), ale faktem je, že je zároveň vtipný – zaujme už jen názvem a upoutá čtenářovu pozornost.

A vtipné jsou i básně, které sbírka obsahuje. Řada jeho básní se zabývá tématy ze zahraniční politiky. To téma je mi vzhledem k mému povolání blízké, ale věřím, že pobaví každého, kdo si se zájmem otevírá rubriku zahraničního zpravodajství. Zajímá vás dění ve světě? Tomáš Kafka vám ho zprostředkuje lépe než kdekteré médium (myšleno sdělovací prostředek 🙂 ) a ještě k tomu vás pobaví.

Část básní v této sbírce je i německy či anglicky. Ty anglické tolik nevychutnám, protože sice anglicky mluvím, ale jazykem mého srdce je čeština. A němčinu neovládám, takže tam se ani nemůžu pokusit. To ukazuje na veliký talent, dokázat veršovat hned v několika jazycích najednou, i když já sama docením hlavně ty české.

Každopádně jsem připravená stát se pravidelným čtenářem veršů Tomáše Kafky. A vám také doporučuji se s jeho básněmi rovněž seznámit a jednou ranou si rozšířit obzory a zároveň se pobavit. 🙂

Tomáš Kafka je autorem několika dalších básnických sbírek – Kvaše, Ze světa a Verše v roce a kombinovanou knihu poezie a prózy Můj vlas na řece Misůri.

Kdo dychtí o světě vědět
a nechce si jen svého hledět,
měl by tyhle básně znát
odteďka už napořád.
Od Obamy po Putina
všechno, co vás zajímá,
autorem je Tomáš Kafka –
k informacím vaše lávka.

😉

2 Komentáře z Básně Tomáše Kafky aneb Pod svícnem bývá tma

 1. Zahraniční politika,
  má svá jistá specifika.
  Oslava se nekoná,
  budí ve mně démona.
  Zajímá mě jiná látka,
  kterou píše Tomáš Kafka
  Téma z luhů sportovních,
  beru na všech úrovních.
  Například ta ze Soči,
  to mi úsměv naskočí.
  Jak tři góly od Finů,
  zabrzdily mašinu…

  Veršuji vše od doby, kdy u mě v pokoji Neználek skládal básně. Nemůžu si nechat ujít příležitost 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.