Steve Berry: Lincolnův mýtus – recenze

Tajemná listina, předávaná z prezidenta na prezidenta, už od Washingtonových dob. Když se dostane do rukou Abrahamu Lincolnovi, naprosto ho její obsah ohromí. Stejně jako všechny ostatní americké prezidenty, kteří se s tímto tajemstvím seznámí. O co v té listině jde? Je pravá? Kdo ji napsal? Jak to všechno souvisí s mormonskými poutníky? A jak je možné, že ohrožuje samotnou existenci Spojených států, jak je známe dnes? To vše se dozvíte v románu Steve Berryho Lincolnův mýtus.

Jednou jsem projížděla nedaleko pražského letiště Václava Havla, když jsem si náhle nutně potřebovala odskočit. Je tam 15 minut stání zdarma, tak jsem zaparkovala před hlavním vchodem a utíkala se vyvenčit. Cestou zpět přes letištní halu jsem si uvědomila, že mi zbývá ještě asi osm minut, a mám čas skočit si do stánku Relay koupit něco k jídlu, neboť jsem měla velký hlad.

Jenže malá zrada, Relayka prodává nejen jídlo a pití a časopisy, ale i knihy. A ze zkušenosti vím, že na letišti mívají opravdu dobrý výběr. Ani nevím jak, ale najednou jsem držela v ruce tuhle knihu. Neměla jsem s sebou bankovní kartu, jen hotovost. Tak tak že to stačilo na její zaplacení. Na jídlo ani na vodu už bohužel nezbylo. Ale duševní potrava je mnohem důležitější – a kniha nezklamala!!

Četla jsem už předchozí Berryho knihu Kolumbova záhada, která se mi velmi líbila. Také jsem ji koupila v Relayce letišti, kterou beru jako doporučení, že kniha je dobrá. Když jsem ji kupovala, v podstatě jsem od ní moc neočekávala. A přitom mě příběh okamžitě vtáhl od první stránky a nepustil až do poslední. Je to něco na způsob Brownovy Šifry mistra Leonarda. Akční, propracované a velmi čtivé. Dokonce jsem Kolumbovu záhadu kandidovala na Moji knihu roku 2012. Porazil ji sice Markus Zusak se svou knihou Posel, ale to už se knihám v dobré společnosti stává.

Lincolnův mýtus je podobný, co se týče tématu i čtivosti. Příběh mě zaujal o to víc, že jsem vystudovala americké dějiny a spoustu toho jsem si čtením oživila. Nenásilnou formou se čtenáři předkládají začátky Spojených států. A rozebírá ožehavou otázku odtržení. Co kdyby se některý z amerických států chtěl osamostatnit? Měl by na to z hlediska ústavy právo?

Z Ameriky z doby Lincolnovy se přenášíme do současnosti, respektive blízké budoucnosti. Děj se postupně odvíjí v Dánsku, v Rakousku i ve Spojených státech. Dozvídáme se, co vlastně zamýšleli s budoucností jejich země Otcové zakladatelé, a jak je zmíněná listina nebezpečná. Sledujeme zápas agentů tajné služby o přežití v současnosti nejmocnější země světa. Osud USA je v rukou náboženského fanatika, jehož cílem je USA rozbít a na troskách státu Utah vytvořit zemi zaslíbenou – Deseret. Příběh se však stává stále spletitějším a postupně už čtenář váhá, komu lze vlastně vůbec věřit.

Kniha má jen trochu pomalejší konec. Příběh se víceméně rozřeší zhruba ve třech čtvrtinách, a pak už jen „dojíždíme“. Navíc v závěru zažijete jedno zklamání, ale takový už je život. Rozhodně doporučuju k přečtení.

 

7 Komentářů z Steve Berry: Lincolnův mýtus – recenze

 1. Zaujala mě zmínka o knize Kolumbova záhada. Jedná se o mysteriózní detektivku nebo jsou upřednostněny jiné aspekty? Americké dějiny jsou zajímavé v seriálu Ospalá díra:-) Vyšla i doplňková kniha, ale bohužel nefunguje samostatně.

  • Není to detektivka, je to takové Don Brownovské, podobné jako Lincolnův mýtus, něco z americké minulosti, o čem se neví, rozehrané dnes, víc nemůžu prozradit, abyc nepsala spoilery 🙂

   • Díky 🙂 Spoilery prosím zamknout do skříně temnější než svědomí faráře po návštěvě nevěstince.

     • Mimochodem, spousta článků odkazuje na vítěže a kandidáty knihy roku. Nabízí se podklady pro zajímavý článek 🙂 Seznam nominovaných, vítězové a důstojní poražení z let minulých 🙂

      • Článek o knihách roku tam mám – jen bych se musela podívat, jestli jsem vypsala, kdo kandidoval a kdo zvítězil. Samozřejmě na konci roku napíšu článek o letošním souboji 🙂

       • Beru zpět. Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil 🙂 Už to vidím, nechápu, jak mohl kolem mě článek proklouznout bez povšimnutí 🙂 Nebo si někdo zle pohrál s mou pamětí 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.